Zvony

Čtyři salvátorské zvony jsme dostali díky velkorysému daru od německého evangelického sboru z Quiershiedu a podpory významného českého kampanologa Radka Lungeho.

Převezení zvonů z Německa, jejich restaurování a uložení do zvonice našeho kostela se v roce 2014 ujala firma Boroko z Brodku u Prostějova.

Od 5.října 2014, kdy byly poprvé v rámci oslav 400 let od otevření našeho chrámu uvedeny do činnosti, doprovázejí svým zvoněním naše bohoslužby. Zvonilo se v památných dnech naší historie. Zazněly i v upomínku obětí v Paříži, Nice i v den pohřbu zavražděného francouzského katolického kněze v Rouenu. Také při křtu, svatbě a pohřbu.

V začátku našeho zvonění nám byli nápomocni zvoníci z některých pražských kostelů. Díky jim se nám podařilo zvládnout počátky ručního zvonění a postupně se zdokonalovat. To i proto, že přestože máme možnost využít elektrického pohonu, rozhodli jsme se pro tento způsob zvonění, který je navíc ke zvonům šetrnější. Jejich zvuk je laděn do oktávy v tónech g1, b1, c2, d2. Tři z nich mají jména významných protestantských reformátorů, Jan, Martin a Ámos. Byly převzaty z původních zvonů, jež byly v roce 1916 zrekvírovány do I. Světové války.

Zdravice při slavnostních bohoslužbách 5.října 2014 ke stažení ZDE.